og vil gerne arbejde med området eller få en bedre forståelse for, hvad virksomhedsregnskab er for en størrelse. Fx hvordan læses et regnskab og hvorfor står elementerne i regnskabet, hvor de gør? Det giver en bedre forståelse for, hvorfor korrekt registrering i alle led i virksomheden er så vigtigt.
Du får også et godt indblik i at bruge Excel som værktøj – bl.a. til regnskabsformål, men også generelt. De første dage bruges på Excel og de sidste på regnskabsmoduler.
I løbet af kurset skal vi arbejde med:
Kurset her er starten på den Grundlæggende regnskabsuddannelse og har du lyst til at arbejde videre med regnskab, så kan du fortsætte på regnskabsuddannelsen, som for dig vil være afkortet med disse 8 kursusdage. Næste udbud forventes i efteråret 2021.
Om kursets afvikling:
Dette forløb er et online-forløb, men der er mulighed for kommunikation med underviser via Teams, og bl.a. planlægges det at starte dagligt med fælles oplæg, afklaring af spørgsmål mm.
Spørgsmål til indhold kan rettes til underviser Inger Hald, inh@ucholstebro.dk, tlf. 99 122 273.
Målgruppe: Uddannelsesmålet retter sig mod AMU-målgruppen. Dvs. personer med en uddannelsesbaggrund til og med erhvervsuddannelsesniveauet.
Beskrivelse: Deltageren kan oprette nye og redigere eksisterende regneark samt oprette enkle formler og foretage flytning og kopiering heraf under hensyntagen til regnearkets opbygning. Desuden kan deltageren formatere et regneark, så det er præsentabelt og overskueligt, og sortere og filtrere data i eksempelvis kundelister, lageroptegnelser, prislister eller varefortegnelser samt definere sideopsætning til udskrivning af regneark.
Målgruppe: Uddannelsen er udviklet til ufaglærte og faglærte medarbejdere i større eller mindre virksomheder, med lidt eller uden regnskabsmæssig erfaring, der arbejder med registrering og bogføring af daglige bilag.
Beskrivelse:
Deltageren kan registrere dagligt forekommende bilag til finansbogholderiet, vedrørende køb og salg og omkostninger, og udarbejde en kasserapport, med tilhørende udregninger, postering og kassedifference samt afstemninger.
Deltageren har kendskab til Momsvejledningen og dens almindelige regler. Deltageren kan beregne og registrere moms samt afslutte det periodiske momsregnskab, herunder foretage digital indberetning og betaling til SKAT.
Målgruppe: Uddannelsesmålet retter sig mod AMU-målgruppen. Dvs. personer med en uddannelsesbaggrund til og med erhvervsuddannelsesniveauet.
Beskrivelse:
Deltageren kan arbejde med flere ark i samme projektmappe, herunder oprette formler på tværs af flere regneark således at eksempelvis kundelister og lageroptegnelser kan køres sammen.
Deltageren kan automatisere regnearket ved hjælp af de indbyggede funktioner og faciliteter.
Målgruppe: Administrative medarbejdere med lidt eller uden regnskabsmæssig erfaring, i handels- og servicevirksomheder eller institutioner. Kurset henvender sig til medarbejdere, der varetager registrering og bogføring af daglige bilag.
Beskrivelse:
Deltageren kan skelne mellem resultat- og balancekonti og anvende en simpel kontoplan til postering af de daglige bilag i en handelsvirksomhed.
Deltageren har opnået kendskab til forskellige virksomhedstyper og virksomhedsformer, og er bekendt med den tilhørende lovgivning, hvilket giver den nødvendige indsigt i forskellige regnskabers opbygning. Den viden kan medarbejderen anvende i det daglige regnskabsarbejde.